Dünyanın En İyi Piyanisti 2022

Zaman zaman müzik algısının insana merak ettirdiği konulardan birisi de Dünyanın en iyi piyanisti merakıdır. Sizler de eğer bu konu hakkında araştırma yaptıysanız sizi birçok piyanist karşılamıştır. Hem ülkemizde hem de yurt dışında yer alan birçok piyanist liderlik için çaba sarf etmektedir.

Her biri birbirinden eşsiz çalma yeteneğine sahip olsa da bazı piyanistler zaman zaman öne çıkmaktadır. Sizler de bu öne çıkan piyanistleri merak ediyorsanız eğer yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Piyanisti

Dünyanın En İyi Piyanisti

Dünyanın en iyi piyanisti alanında birçok piyanist ile karşılaşacaksınız. Bunlar arasında Türk piyanistler de bizi karşılamaktadır. Adını başarılı bir şekilde duyurmuş olan bu piyanistlerin kim olduğunu merak ediyorsanız aşağıda yer alan listeye bakabilirsiniz.

 • Sergey Rachmaninov
 • Arthur Rubinstein
 • Sviatoslav Richter
 • Artur Schnabel
 • Krystian Zimerman
 • Glenn Gould
 • Walter Gieseking
 • Emil Gilels
 • Ignaz Friedman

Bu piyanistler arasında yer alan bir tanesi daha çok sevilip daha çok profesyonel çalışmaktadır. Dünyanın en iyi piyanisti diyebileceğimiz kişi Sergey Rachmaninov olacaktır.

1873 yılında doğan Sergey Rachmaninov 1943 yılında vefat etmiştir. Rus piyanist dünya çapında namını yürütmeyi başarmıştır. Birçok piyanistin hayali Sergey Rachmaninov gibi piyano çalabilmektir. Sizler de eğer günün yorgunluğunu üzerinizden atmak istiyorsanız bu piyanistin dinletilerini kullanabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Piyanisti

Elbette liste sadece bu kişilerden ibaret değildir. Birçok kişi de bu listeye layık olsa da her birini yazmamız mümkün olmuyor. Bu yüzden listede olamayan piyanistleri de araştırmanızı tavsiye ederiz. Örneğin ülkemizde yer alan başarılı piyanist Fazıl Say’da bu listeye girmeye hak eden isimlerden birisidir. Gelin şimdi sizlerle beraber Fazıl Say hakkında incelemelerde bulunalım.

Türkiye’nin En İyi Piyanisti

Dünyanın en iyi piyanisti listesinde yer almayı hak eden isimlerden birisi de günümüzde hala yaşayan Fazıl Say’dır. 14 Ocak 1970 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. İlk doğduğunda yarık dudak ile dünyaya gelen Fazıl Bey, sonradan ameliyat olarak tedavi olmuştur.

Doktoru da bu hastalık sonrasında kendisini üflemeli çalgılara yöneltmiştir. Bu yüzden de çaldığı ilk enstrümanın melodika olduğunu söyleyebiliriz. Ardından 4 yaşında ise piyano çalmaya başlayıp kendini alanında uzmanlaştırmıştır. Bu kadar erken bir yaşta piyano ile tanışması kariyeri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Dünyanın En İyi Piyanisti

Geçmişten günümüze de birçok ödüle sahip olan Fazıl say, birçok kişinin gönlünde Dünyanın en iyi piyanisti olarak geçmektedir. Başarılı dinletilerini sizler de dinleyerek nasıl bir performans sergilediğine kendiniz bizzat şahit olabilirsiniz.

Sizler de web sitemizde yer alan diğer içeriklerimizi deneyimlemek için hemen Genel kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca web sitemizde yazdığımız Youtube Sunucu Hatası 503 Çözümü için yazdığımız yazıyı okuyarak bilgilerinizi arttırabilirsiniz.

5/5 - (3 votes)
Photo of author

İbrahim Bilgin

İbrahim Bilgin Her alanda insanların yardıma ihtiyaç duyduğu konularda rehber niteliğinde İnfoNedir için içerik üreten içerik üreticisidir. İnfoNedir kendini sürekli güncelleyen ve geliştiren bir blog projesidir.
“Dünyanın En İyi Piyanisti 2022” üzerine bir yorum
 1. Fazıl say ne adam be. İnsanın kulaklarının pası siliniyor. Böylesine bir kişinin ülkemizden çıkmış olması gurur verici. Dünyanın en iyi piyanisti fazıl say bence

  Cevapla
Yorum yapın